Survive-Ability
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

MRE aneb trvanlivé jídlo

3 posters

Goto down  Zpráva [Strana 1 z 1]

1MRE aneb trvanlivé jídlo Empty MRE aneb trvanlivé jídlo 30/12/2016, 23:39

Administrátor

Administrátor
Administrátor
Administrátor

PŘESUN STAÉHO FÓRA

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#1 23. 7. 2010 17:24
Neví někdo co za potraviny se dá dlouhodobě uchovávat? MREčka jsou celkem dobrý ale není i jiná možnost?
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#2 23. 7. 2010 17:42
přemýšlel jsem,že bych jich pár nakoupil,ale je to celkem drahé tak by se mohla udělat větší objednávka se slevou.šel by do toho někdo? cena se pohybuje tak od 100 Kč do 300 Kč,v každém balíčku MRE je jiné množství jídla atd. proto je ta cena odlišná
http://system.survival-team.net/
http://www.potravinovedavky.cz/
Editováno: milda, 23. 7. 2010 16:47
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Candide
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#3 24. 7. 2010 12:07
Za 100 Kč můžu momentálně nakoupit 11kg těstovin, přičemž 100g má energetický obsah cca 1 500 kJ a záruka by měla být bez problémů ty dva roky (u těstovin bývá běžně i 3 roky).

Candide
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#4 24. 7. 2010 12:14
K těm dlouhodobě uchovávaným potravinám – uchovávat můžeš téměř cokoliv. Jen to musíš umět upravit. A páč počítám, že nejsi vlastník laboratoře či fabriky, zbývají na tebe klasické možnosti jako je zavařování, konzervování a sušení. Zavařit do skla můžeš téměř cokoliv – zeleninu, ovoce, houby a milion dalších věcí, ke kterým najdeš návod. Co k tomu potřebuješ je akorát velký hrnec, teploměr na zavařování, zavařovací sklenice a víčka na ně. A samozřejmě to co chceš zavařit a další přísady k tomu nutné – cukr, sůl, ocet atd. Konzervování se týká především masa, kdy si můžeš udělat např. domácí paštiky, které opět schováš do zavařovacích sklenic. Pokud nezanedbáš přípravu, tak takové potraviny mají obecně vyšší trvanlivost než výrobky, které jsou k dostání v obchodech. K sušení – sušit se dá opět úplně cokoliv. Předpokládám, že jsi alespoň jednou byl na houbách, takže víš, o čem je řeč. Pokud chceš ale sušit např. maso, tak je lepší si pořídit sušičku ovoce, na které ovšem můžeš sušit cokoliv tě napadne. Usušené potraviny můžeš opět skladovat ve sklenicích či jiných uzaviratelných obalech. Nejlepší z pohledu trvanlivosti jsou sklenice se šroubovatelným uzávěrem.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#5 25. 7. 2010 23:53
Díky za takový přísun informací Úsměv s tím sušeným ovocem-asi to vážně vyzkouším.Už jsem si o tom trocha přečetl a zní to dobře.Sice z něj potom vyprchá většina vitaminu C ale i tak tam toho zůstane dost.Nemohl jsem přijít na to,jak-až budu něco chtít uchovat,dát to do něčeho a odsát vzduch-jak to udělat? Moc dobře by to nešlo,ale pak mě napadl obyčejný sáček Velmi šťastný takže by mě zajímalo,kdybych nějakým potravinám odsál vzduch,jak dlouho by vydržely? Třeba rýže?Těstoviny? Chtělo by to nějakého odborníka přes uskladnování potravin.
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#6 26. 7. 2010 21:42
Heh,mám pocit že si tu píšu sám pro sebe.Opět mě osvítil bůh a napadlo mě,že když se jídlo zmrazí,vydrží mnohem dýl,že? tak nemusím vakuované potraviny nechávat jen tak ve skříni,kde by vydržely třeba 3 roky,ale můžu je dát do mražáku,tam vydrží MNOHEM víc let a až nastane ten den,a stopnou se dávky elektřiny,tak ty zmražené potraviny vydrží tolik,kolik měly zhruba vydržet v den zmražení-3 roky. nevím jestli je to v realu možné,tak se opět ptám,poradí někdo prosím?
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Candide
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#7 26. 7. 2010 22:06
K odsávání vzduchu: běžně se prodávají krabičky či sáčky, ze kterých je speciálním otvorem odsát většinu vzduchu. Z rýže a těstovin vzduch odsávat nemusíš. Pokud jsou dobře zabalené v dobrém obalu tak ti vydrží ty 3 roky bez problémů. Odsávat vzduch nemá cenu ani z důvodu úspory místa, protože zrovna tyto potraviny nejsou „dofukovány“ kvůli lepšímu vzhledu obalu.
Mražení funguje díky tomu, že při mrazu se zpomalují až zastavují rozkladné procesy. Ty jsou také zpomaleny díky sušení, konzervování atd. díky tomu, že při těchto prosesech usmrtíš např. bakterie, které na toto mají vliv. Nemyslím si, že bys měl doma takový prostor a prostředky, abys mohl mrazit velké množství potravin. Kolik si tak namrazíš? Na týden? Deset dní? To máš lepší koupit např. v supermarketu při slevách množství trvanlivých potravin, které můžeš postupně spotřebovávat a v době dalších slev opět doplníš zásoby. Nevím jestli žiješ v domě či bytě, což zase určuje tvé možnosti skladování. Navíc pokud chceš dosáhnout opravdu velké trvanlivosti, je myslím nutné potraviny mrazin šokově, což se ti asi doma nepovede. Všeobecně k uskladňování potravin či čehokoliv jiného ti můžu doporučit různé učebnice o zbožíznalství, učebnice nauky o výrobcích a další materiály pro střední školy. Často jsou k dostání v knihovnách či antikvariátech za hubičku (já jich třeba pár sehnal zdarma).

Candide
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#8 26. 7. 2010 22:10
Mnohé potraviny také můžeš skladovat v původním stavu a před použitím je snadno upravíš. Například brambory ti dobře uložené vydrží do následujícího roku. A pokud toho jsou schopny, tak si je můžeš nasledující rok nasadit a vypěstovat a udržovat takhle koloběh. Ale nevím v jakých podmínkách bydlíš, a to se pak špatně radí :-)

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#9 27. 7. 2010 13:08
Hmm zavřeniny jsou stejně dobré jako konzervy ale musíš jich udělat hodně aby se ti to cenově vyplatilo na jeden kus. Jinak koukal jsem a hrách v konzervě 500g za 12 korun asi si koupím zásobu Úsměv z toho se člověk už nají a pokud nebude tvojí činností nic jiného než čekání v krytu pak ti to stačí. Má trvanlivost do roku 2014, takže kupuju určitě alespoň 20 konzerv. Také sušená smetana není špatný nápad, vydrží déle jak sirovátka a má také nějaké minerály a mléčné bílkoviny. Doporučoval bych přesypat do sklenic a plynotěsně uzavřít. Nesmíme zapomínat také na sůl a cukr. Přebytek může sloužit potom jako měna stejně jako munice.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Candide
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#10 27. 7. 2010 14:18
Ještě jsem neslyšel o člověku, který by zavařoval po sklenicích. Prostě si počkáš a nakoupíš při slevě x kg cukru, x litrů octu a já nevím co ještě pak pár dní zavařuješ a konzervuješ jak blázen. Pokud máš zahradu či nějaký zdroj ovoce – např. v lese nasbíráš borůvky, maliny atd. tak si za pár korun můžeš pěkně nasyslit Úsměv

FiS
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 55
#11 9. 8. 2010 21:46
milda: Jenže na potravinovedavky prodávají jen 2500 kusů nebo více

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#12 25. 11. 2010 21:53
porád mi vrta hlavou uchování vody. napdlo me takove rocni uchovávání vody koupil bych ty 5-ti litrovy flasky(barelky)ho­dil to do skrine(chlad a temno) tak by se to nemuselo zkozit ale pro jistotu bych to pred spotrebování prehnal varem a pouzil tablety na vycistení vody. Co vy na to?

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#13 25. 11. 2010 22:54
celkom dobre ale ked si tak zoberes tak obiacjna voda ma trvanlivost 9 mesiacov aj na obicajnom mieste ako je napr. pri okne alebo tak v komore
ale tak tie 5 litrove kanistry by sa hodili po vypiti aj na ine veci ale inak ako v pohode ale keby sa nieco takeho stalo tak by vsetci isli rabovat
tak by som si aj ja neco zobral (mozno)
ale urcite by sa pri to rabovani dalo lahko prist k urazu Velmi šťastný
SOAD forever

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#14 30. 11. 2010 12:39
presne tak vsichni by sli rabovat a nejni lepsí mít doma par litru vody navic nez ostatní? kdyz nic nedelas a jsi v klidu tak ti staci i pullitru vody na den.

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#15 30. 11. 2010 22:35
Velmi šťastný ja by som raboval tak baterky atd… v pripade najhorsieho ze vlada by nemala ziadny plan ani nic lebo si myslim ze keby sa nieco stalo tak by vsetkych ludi niekam nazhromazdili a potom by ich tak nechali
ja si myslim ze si treba urobit nejaky plan co by sme robili nejako sa spojit alebo tak
ale podla mna by na strednu europu nemal kdo co zautocit lebo sak co sme komu spravili?!?!?
SOAD forever

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#16 1. 12. 2010 10:42
warcommander: nikdy nevíš komu rupne v bedně.
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#17 1. 12. 2010 10:49
no ale jak se spojit radiso stanice nemame mobili fungovat asi tezko budou a okolo me nikdo z nas není :-(

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#18 1. 12. 2010 12:29
vždyt už jsem to tu psal Úsměv chce to aby jsme si určili něco jak se spojit.nějakej nápad.každej stanici atd. ale ty taky nejsou levny-RF-10 je sice levná a armádní ale na prd dosah.
a pokud nebudem mít nikdo stanici tak už zbývá asi jen kouřovej signál nebo kelímky na špagátku!
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#19 1. 12. 2010 19:30
to bzch rad ale nemam penize na koupi stanice

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#20 1. 12. 2010 19:35
přesně Smutný
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#21 24. 1. 2011 00:42
Tak jsem se podíval na ty stránky o obsahu amerických MRE a musel jsem se smát. Porková omáčka a grepový jam mě dostal do kolen (Pork rib – vepřová žebra, grape jam – hroznová marmeláda)
Vím že jsem na foru nový, ale věřím že moje příspěvky budou k věci. O postupy během podobných událostí se aktivně zabívám už dlouho. O vojenské stravování se zajímám tak trochu i z profesního hlediska, protože jsem se vyučil kuchařem. Mražení potravin je dobrá věc, ale ne za domácích podmínek. V domácím mrazáku vám jídlo mrzne moc pomalu, protože v něm máte nanejvíš –20 stupňů. Průmyslově se potraviny mrazí šokově a minimálně při –30. Je to z jednoduchého důvodu. Při pomalejším mražení dojde k pomalému mrznutí vody v potravině a k růstu velkých ledových krystalů které roztrhají buněčnou membránu. Potravina by se po rozmražení mnohem rychleji zkazila. Nejrozumnější je, je skladovat v temnu, suchu a chladu okolo 15 stupňů. Tím zaručíte maximální trvanlivost jakékoliv dlouhodobě skladovatelné potravině.
Myslím že je také důležité mít v úkrytu potraviny které se nemusí tepelně upravovat, protože v zájmu toho aby se v úkrytu co nejméně větralo by se neměl spotřebovávat kyslík ohříváním.
To je tak prozatím vše co bych měl na srdci, tak doufám že to nepovažujete za moc blbý pindy Úsměv

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#22 24. 1. 2011 13:59
díky za nové info o jídle (ps: vůbec to nejsou pindy) Úsměv
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#23 25. 1. 2011 10:48
Pavel: jj,to je dobry Úsměv
Aspon další člověk na foru Úsměv
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#24 25. 1. 2011 15:58
Pavel: Vítej Pavle. Doufám že zde najdeš odpovědi nebo jiné cíle co zde hledáš. Každopádně doporučuji si pročíst jak stránky Survive-Ability tak i fórum aby nedošlo k opakování tématů.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#25 25. 1. 2011 16:09
Administrátor: Děkuji za přivítání. Stránky už jsem si více méně pročetl. Forum je vlastně poslední část. Jak už jsem řekl, hodně se tímto tématem zabívám, takže mám o tématice povědomí. Pokud jsem zde napsal něco co by zde už bylo řečeno, tak se omlouvám… Jen jsem reagoval na vlákno o potravinách.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#26 25. 1. 2011 16:11
Pavel: V pořádku je to doporučení jen v zájmu pořádku. Hlavu ti za opakované téma nikdo neutrhne.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#27 28. 1. 2011 18:09
Tak jsem našel velmi zajímavou stránku o MRE. Hlavně mě zaujaly různé druhy MRE a opravdu hodně mě zaujala sekce kde byly popsány jiné než americké MRE. Hlavně kanadské, italské a francouzské vypadají velice chutně… asi se po nich podívám Úsměv
Tady je ta stránka
http://www.mreinfo.com/

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#28 28. 1. 2011 18:24
Pavel: Kolik to u nás může stát ? takovej ,, balíček ""
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#29 28. 1. 2011 18:25
Radek Pavlín: už to mám ! :-D
http://aukro.cz/…g.php/search?…
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#30 28. 1. 2011 18:39
Radek Pavlín: Ono se to dá koupit skoro v každém army shopu a někde i levněji.. nejlíp by vyšla paleta objednaná přímo z USA… je tam doručení zdarma po celém světě, ale ta paleta má 576 dávek a stojí okolo 50000,– Leda by jsme se nějak domluvili dohromady tady na foru.

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#31 28. 1. 2011 18:49
Pavel: Máš na tu paletu nějakej odkaz ? zajímalo by mě jak to vypadá za 50000,–
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#32 28. 1. 2011 18:56
Sice tu paletu neuvidíš ale tady je Úsměv
http://cgi.ebay.com/…300365282350?…

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#33 28. 1. 2011 18:58
Pavel: 3 . 298 USD = 58315,24 CZE
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#34 28. 1. 2011 19:03
Však to není jediný prodejce a ty ceny se trošku liší… Tyhle vychází na přibližně 100,– za kus, ale narazil jsem i na jednoho prodejce který je měl za 75,– za kus.

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#35 28. 1. 2011 19:04
Pavel: Však jasně :-) 58315,24 CZE je cena na e-bay
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#36 29. 1. 2011 16:12
To je levnější kupovat české konzervy…
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#37 29. 1. 2011 16:14
S tím se člověk musí smířit že pro FO jsou ceny vyšší a nijak se to nevyplatí pokud nehledíme na delší data spotřeby oproti civilním verzím. Ale PO a armáda to pořídí za pár „kaček“ na jednu KDP.
Editováno: Administrátor, 29. 1. 2011 16:14
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#38 29. 1. 2011 16:54
Administrátor: Ano to je pravda… lepší by bylo udělat si pro případ nouze opravdu svoje konzervy. Dostat se k originál MRE je pro mě spíš taková libůstka, že můžu ochutnat stravu podobného ražení.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#39 2. 2. 2011 14:35
Pavel: tak prosím zde
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#40 2. 2. 2011 15:24
Administrátor: Bohužel, v tomhle případě se jedná o civilní MRE… Ty armádní se oficiálně sehnat nedají, ale přece jen se občas objeví…

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#41 2. 2. 2011 18:48
No a jakej je v tom rozdíl ?
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#42 2. 2. 2011 18:55
Oppenheimer: Tak především v tom, že u civilních MRE je na výběr ze 6 druhů. U armádních z 24.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#43 2. 2. 2011 18:59
Pavel: tak to už je vcelku jedno ne? Úsměv
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#44 2. 2. 2011 19:24
Pavel: Na můj vkus je to celkem darhé…
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#45 2. 2. 2011 20:25
milda: Jedno je kolečko u trakaře, nebo jestli si dám do čaje nejdřív citron a pak až cukr… Představ si že by ses měl půl roku živit ze šesti jídel nebo z 24. To už je sakra rozdíl ne? Nutně se dá přežít opravdu z mála, ale tato možnost mě prostě láká. Někoho zkrátka láka zase něco jiného. Dalo by se to možná nazvat zběratelská vášeň. Navíc jsou tu i další rozdíly. Civilní MRE má okolo 800 – 900 kalorií na jedno jídlo. Armádní mají na jedno jídlo kalorií 1300. Je také možné že civilní MRE nejsou dělané na tak dlouhou dobu spotřeby. U armádních se uvádí že při vhodném skladování jsou použitelné 130 měsíců (téměř 11 let).

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#46 2. 2. 2011 20:31
no to je sakra dlouhá doba a 1300 kalorii je celkem dost

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#47 2. 2. 2011 20:33
Pavel: 11 let ? :-D tak to je mazec ! :-D ;-)
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#48 3. 2. 2011 06:23
tak to je jiná Úsměv to je aspon pořádnej rozdíl.11 let je dost Velmi šťastný
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#49 3. 2. 2011 09:03
No počkej pavle my v klubu, opčas (já jsem zastance čestkého špeku s chlebem ale to je jedno), když jedem na vandr kupujem MRE co vypadaj přesn jak v tom odkazu výjde to ± na 1200kč za krabici kde je 12 balíčků.V serii buď od 1 do 12 nebo v serii od 13 do 24 takže tam těch 24 druhů je.
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Mirec
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 107
#50 3. 2. 2011 17:17
Tiež som sa po tých MRE obzeral..a našiel som toto
http://www.thereadystore.com/mre?… zasoby aj na cely rok, a free shipping (ale ten zrejme bude len pre US a Canadu)
Editováno: Mirec, 3. 2. 2011 17:19
NEMO PATRIAM, QUIA MAGNA EST, AMAT, SED QUIA SUA . Seneca

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#51 3. 2. 2011 17:27
Mirec: paráda :-)
Editováno: Administrátor, 3. 2. 2011 17:27
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#52 3. 2. 2011 17:57
No počkej pavle my v klubu, opčas (já jsem zastance čestkého špeku
s chlebem ale to je jedno), když jedem na vandr kupujem MRE co vypadaj přesn
jak v tom odkazu výjde to ± na 1200kč za krabici kde je
12 balíčků.V serii buď od 1 do 12 nebo v serii od 13 do 24 takže tam
těch 24 druhů je.
V tom případě se jednalo o armádní MRE. Když se podíváš na stránky o MRE na předchozí stránce, tak je tam docela zajímavý článek o restrikcích americké vlády ohledně prodeje vojenských MRE na ebay. I přes tyto restrikce se ale vojenské MRE prodávají dál… a díky bohu za to Úsměv

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#53 5. 2. 2011 21:12
ja mam doma 2 armadnea jednu civilnu mozem zobrat na stretko Velmi šťastný mozme ochutnat a jednoi balenie ma vislo tusim na nejakych 200 kc alebo tak je to ku.. drahe ale tak co narobim budem este objednavat ale urcite lacnejsie
SOAD forever

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#54 18. 2. 2011 15:21
Tak se jdu pochlubit, že mi příští týden přijde 21 originál armádních MRE, tak se s manželkou těšíme až budeme testovat :-D

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#55 18. 2. 2011 17:08
Pavel: pěkně Úsměv
kde jsi to kupoval? a za kolik?:-)
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#56 18. 2. 2011 17:13
milda: Přes aukro… 140 kč za kus…

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#57 18. 2. 2011 20:04
Pavel: Tiše závidím a přeji dobrou chuť
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#58 18. 2. 2011 23:21
nevies ci ma este nejake balenia lebo aj ja by som si chcel objiednat trocha a ta cena je super! Úsměv
SOAD forever

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#59 18. 2. 2011 23:31
koukni na aukro
http://aukro.cz/…2343641.html
Editováno: milda, 18. 2. 2011 23:32
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#60 19. 2. 2011 00:25
Jestli nemáš na aukru účet tak ten s kterým jsem se domluvil já to bere i přes aukro. Až mi to příští týden přijde, tak ti na děj kdyžtak dám kontakt

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#61 19. 2. 2011 10:55
aukro ucet mam takze je to v pohode
SOAD forever

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#62 19. 2. 2011 21:15
Zjistil jsem, že rodiče se po mém vzoru rozhodli, že si ve svém sklepě vytvoří zásoby. Tak jsem je přišel zkontrolovat. Blbci tam dali 1 flašku vody, konzervu fazolí a těsto na domácí chleba. A to je všechno. Moc nechybělo a museli mě tou vodou křísit.
Better dead than RED!

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#63 20. 2. 2011 09:34
:-D tak to meli vic zásob doma nez ve sklepe

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#64 20. 2. 2011 12:10
Ares: :-D
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#65 20. 2. 2011 12:52
Ares: Pane jo… to by možná přežili i do druhýho dne :-D Cos jim na to řekl?

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#66 20. 2. 2011 14:43
:-D třeba moc nejedí a stačí jim málo :-D
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#67 24. 2. 2011 20:30
Co sem na to řek? Vždyť sem napsal že mě málem křísili.
Better dead than RED!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#68 25. 2. 2011 10:16
Ares: No tak nepředpokládám že ses beze slova vypotácel a hrůzou ujel :-D

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#69 25. 2. 2011 10:34
Tak pánové, včera mi dorazili MRE. S manželkou jsme hned jedno prubli, a tak sem o tom něco málo napíšu.
Jedná se o MRE US army, menu číslo 4 (Maple sausage – v překladu něco jako javorová klobása).
Obsah:
Maple Sausage – Je to jakýsi vepřový karbanátek, ještě jsem ho neměl, zdlábneme ho později
Granola, milk, blueberries – výborné müsli do kterého se přidá jen voda. Ale musí se vyndat sáček se silikagelem… to jsem zjistil až po zalití :-D V müsli jsou borůvky sušené mrazem a sušené nízkotučné mléko. Po zalití vodou, zamíchání a chvilky odstátí by jste nepoznali že to není s pravým mlékem které navíc chutná jako plnotučné. Borůvky jsou velké a velmi chutné, stejně tak jako celé müsli.
Fruit butter, apple – prej ovocné máslo. Český ekvivalent by byla asi jablečná povidla. Poměrně dlouho jsem přemýšlel na co to dát, až jsme to použili na skořicový vdolek, protože to nám připadloasi nejvhodnější. Jsou dobré, jemné a ovocné.
Crackers – suché krekry… nechal jsem si je jako přílohu ke karbanátkům, takže se ještě uvidí…
Cinnamon Scone – skořicový vdolek. Je to takový měká buchta se skořicí a kyselkavou chutí. Ty jablečný povidla se na to moc hodili.
Toaster pastry – z informací jsem zjistil že jich je několik druhů. V tomhle mre byl koláček s čokoládou. Nebyl úplně suchý, takže to není sušenka a té čokolády tam bylo uvnitř dost. Taky moc dobrý a v našich podmínkách to nelze k ničemu podobnému přirovnat… snad možná disko s čokoládovou náplní kdyby byly ty sušenky měkký.
French vanilla cappuccino – taky jsem ještě nezkusil, ale balení vypadá velmi zajímavě. Přidá se do obalu horká voda a třepe se aby se to napěnilo.
Salsa verde – Další věc kterou jsem si nechal ke karbanátkům. Je to nějaká omáčka k masu.
Accessory packet C – balíček kde se nachází iodizovaná sůl, vlhčený ubrousek, normální ubrousek, žvýkačky a teplý jablečný nápoj se skořicí. Samozřejmě na zalití vodou.
Spoon – Lžíce. Hnědý, úmělohmotný a velice šikovný bagr.
Flameless ration heater – Ohřívač. Pytlík do kterého vsunete balíček s pokrmem na ohřátí, zalijete vodou a za 4 minuty máte opravdu vroucí jídlo. Nelze použít víckrát a prej se nemá jíst.
Hot beverage bag – Pokud si chcete v poli udělat teplý nápoj tak do tohoto pytlíku dáte vodu, zaděláte a strčíte do ohřívače… a zalejete vodou… Opět během pár minut máte horkou vodu na kafe Úsměv
Vše je velmi precizně zabaleno a extrémně chutné, což je u armádní stravy překvapující nejvíce. Menu 4 můžu víc než doporučit.
Brzy přidám další, ještě jich mám na testování 20 :-D

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#70 25. 2. 2011 17:48
Pavel: hmm,zní to dobře.že by to vážně bylo tak dobré? normálně jsem na to dostal chut Velmi šťastný
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Radek Pavlín
Čestný člen CO
Příspěvků: 460
#71 25. 2. 2011 21:00
milda: Přesně !!! :-D
Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo. , Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#72 27. 2. 2011 14:12
Já už taky jedno jed. Taky nám dalo práci přijít na to, co je to ovocný máslo xD. Ale to co psal pavel mohu potvrdit. Jídlo je chutné a nutriční hodnoty vysoké. možná až moc. Dodává to energii pro velkého chlapa na frontě, ne pro např. ženskou ve sklepě, ale to lze vyřešit porcováním.
Better dead than RED!

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#73 27. 2. 2011 14:20
Tak mi na akcích a vandrech používáme MRE běžně a nutono říct, že pokud sedíte na místě a máte nějakou jednoduchu fyzicky nenáročnou činnost stačí vám jeden balíček na den až dva dny ale pokud máte opravdu něco ujít nebo máte fyzicky náročnou činnost jsou to tak dva balíčky na den. nevim jaká je ntriční hodnota ale prostě tohle je má zkušenost s MRE
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#74 27. 2. 2011 14:51
Oppenheimer: Jsi zvyklý moc jíst, to je tím, jinak by ti jeden balíček na den měl vystačit i při těžkých pracech. Jde o to si to správně rozdělit na celý den aby jsi měl stálý přísun a nesežral jsi to v záchvatu žravosti :-D prostě jíst tak aby jsi nebyl přežraný ale ani hladový.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#75 27. 2. 2011 16:42
Ono jde hlavně o to že to vypadá jako by toho nebylo moc a člověk si pak nezaplní dostatečně žaludek. Propočtově to člověku stačí ale pocit plného žaludku je pocit plného žaludku Úsměv

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#76 27. 2. 2011 20:05
pocit nasycení lze přivodit tim že budete dlouho přezvykovat. funguje to. mimochodem stravu bychom meli min. 60× rozkousat v ustech než jí polkneme je to taky proto aby se usnadnila práce zaludku a jidlo se líp natrávilo enzymy v ustech. jinak souhlasím s adminem stravu si je treba rozdelit do vice etap a to i v beznem zivote

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#77 27. 2. 2011 20:36
zelysy: S tím nelze než souhlasit… ale upřímně.. děláš to tak? Úsměv Ono asi málokdo se řídí touto poučkou, která by nás nejspíš uchránila před obezitou. Já i má hruškovitá forma jsou toho příkladem.

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#78 27. 2. 2011 20:43
nn nedelám ale schválne jsem to jednou zkoušel a asi tak po 20 skousnutí jsem chtel už automaticky polykat. ale tak nekdy kdyz toho u sebe moc nemam tak žvýkam hodne dlouho

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#79 27. 2. 2011 21:16
No bacha všude kdej jsem koukal je uvedeno že v US army je předepsáno tři balíčky na den.
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#80 27. 2. 2011 21:21
Oppenheimer: 3 balíčky na den? já myslel že 1 balíček je na den? prostě děnní dávka potravin,ne?
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#81 27. 2. 2011 21:24
jedno MRE = jedno jídlo (dopolední, odpolední, večerní…) V Americe jsem dostával také tři na den…
V naší armádě je naopak BDP (popř. KDP) celodenní strava, tzn. jeden balíček na jeden den…

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#82 27. 2. 2011 21:39
gallac: 3 na den? No není divu pokud to počítají dle toho co průmerný tlustý američan sežere za den.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#83 27. 2. 2011 21:56
Administrátor: Velmi šťastný přesně.ale my na tom bohužel taky nejsme zrovna nejlépe-jako národ Smutný
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#84 27. 2. 2011 22:00
No podle toho co jsem našel tak 1 MRE je zhruba 1250 kalorií (ověřeno i na obale). Ale nějak mi to nejde do hlavy… Tabulkově průměrný muž má mít denní příjem 1670 – 1860 kilokalorií. Logickou úvahou z toho vyplívá že by člověk těch MRE musel denně sníst neúměrné kvantum. Jediné logické vysvětlení které mě napadá je že Calories v americe znamená kilokalorie.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#85 27. 2. 2011 22:27
Tak jsem na to asi přišel… V americe se totiž pro Kilokalorii používá termín Calorie. Pokud američtí vojáci opravdu dostávají 3 MRE na den, pak je jejich energetický denní příjem opravdu extrémní (3750 Kcal). Příjem fyzicky aktivního člověka by měl být zhruba 2200 Kcal. Nedovedu si představit že bych měl sníst tři MRE za den a to jsem opravdu dost velkej žrout. Pro případ že bych seděl na zadku v krytu myslím že bych vystačil bez problémů i s jedním MRE na den.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#86 27. 2. 2011 22:30
Pavel: A ještě by ti zbylo
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#87 27. 2. 2011 22:34
Pavel: Tak nikde se nepíše že to musí jíst :-) Třeba v Afg jsme měli při výjezdu 2 MRE na den… Ale zase srovnání … fyzicky aktivní člověk – vedení opravdové bojové činnosti … ?!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#88 27. 2. 2011 22:42
gallac: Nojo jenže přešlehnout denní dávku o víc jak 1000 Kcal je docela hodně… nechci tu kalkulaci nijak znevažovat, nebo nedej bože Tebe, jen mi to připadá zajímavý a zamýšlím se nad tím…

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#89 27. 2. 2011 22:43
gallac: Ještě jedna otázka… pokaždé když fasuješ MRE tak přece nejdeš do bojové činnosti, nebo ano?

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#90 27. 2. 2011 23:03
tak stejně jako MRE nebo naše BDP je bráno jako „jídlo do pole“, které dostaneš, když nejsi někde v zázemí, týlu, kde je stravování zajištěno jinými prostředky (jídelna, arma, polní kuchyně…). I na základnách v Afg jsou kuchyně a velké jídelny… Dostaneš ho když vyjíždíš „ven“, jak v misi, tak na některých cvičeních, kde se ale cvičí reálná činnost… A to si viděl klasické MRE, existuje ještě řada dalších variant, např. LRP (Long range patrol) nebo do extrémně studených oblastí, kde kcal jsou ještě vyšší na jedno jídlo…
…já se mám za vcelku fyzicky aktivního člověka, ale třeba takový několikahodinový výcvik reakce na napadení pomocí IED mě v neprůstřelce, helmě, se zbraní, třemi palebnými průměry (12! zásobníku s municí 7.62) a malým batohem totálně vyčerpalo a i celé MRE mě zcela nezasytilo…

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#91 27. 2. 2011 23:11
gallac: Mno vypadá to že tomu asi budu muset věřit Úsměv Ale faktem zůstává že pro sezení na zadku v krytu stačí 1 MRE na osobu a den Úsměv

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#92 27. 2. 2011 23:14
pro tyto účely dostatečně :-)

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#93 28. 2. 2011 08:10
Pavel: No asi takhle bych to vyděl :-D
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

warcommander
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 208
#94 28. 2. 2011 15:29
ja čo som čital knižku tak amicky vojaci v iraku si odkladali hlavne davky tie velke porcie hlavneho jedla a ostatne jedli lebo ani moc casu nemali a ked stratili zasobovacie vozdilo tak jedli potom tie odlozene ale ajtak 3 davky na den je dost Velmi šťastný
SOAD forever

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#95 28. 2. 2011 18:02
Jak říká gallac. Pokud člověk opravdu bojuje a nesedí nej na zadku, 3 MRE zdlábne jako nic.
Better dead than RED!

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#96 3. 3. 2011 14:37
Pavle, už jsi ochutnal další MRE? Hoříme nedočkavostí na recenzi :-)
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#97 3. 3. 2011 15:18
Už jsme snědli 3, ale nebyl čas o tom ještě psát. Zatím vám můžu prozradit že ty hotová jídla která jsou v MRE mě oproti zbytku docela zklamala

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#98 3. 3. 2011 18:02
Myslíš ty konzervy v pitliku ? nejhorší je vegetariánská verze. Nejlepší jsou tam asi těstovyny. jinak ti přílohy jsou fakt skvělý. já osobně jsem si oblíbyl keksi ve tvaru národních simbolů (hlava stríčka sama, americká vlajka, hlava abrahama linkolna atd.)
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#99 3. 3. 2011 20:35
Mě zatím nejvíc chutnalo müsli a taková měkká sušenka plněná čokoládou.

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#100 3. 3. 2011 21:10
Tak jsem na to asi přišel… V americe se totiž pro Kilokalorii
používá termín Calorie. Pokud američtí vojáci opravdu dostávají 3 MRE
na den, pak je jejich energetický denní příjem opravdu extrémní
(3750 Kcal). Příjem fyzicky aktivního člověka by měl být zhruba
2200 Kcal. Nedovedu si představit že bych měl sníst tři MRE za den a to
jsem opravdu dost velkej žrout. Pro případ že bych seděl na zadku v krytu
myslím že bych vystačil bez problémů i s jedním MRE na den.
To si nikdy nezkoušel celej den drilovat kreju-du, reakce na nástřel atd. a to celý v 30–40 kg taktice.
Better dead than RED!



Naposledy upravil Administrátor dne 14/1/2017, 11:01, celkově upraveno 1 krát

http://survive-ability.cz

2MRE aneb trvanlivé jídlo Empty Re: MRE aneb trvanlivé jídlo 30/12/2016, 23:42

Administrátor

Administrátor
Administrátor
Administrátor

PŘESUN STARÉHO FÓRA

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#101 7. 3. 2011 17:28
[100] 30–40 kg? Tak to je už přehnané… Moje taktika váží okolo 10–12 kg s materiálem (2l voda v camelbacku, lékárnička, signalizace, navigace atd atd…) a SAPI pláty (III+ a ASP). Zbraň a munice – 3 palebné průměry – vážili dohromady okolo 11kg (navíc, obvykle se cvičí s 1 palebným průměrem, popř. 2 a to je navíc ještě cvičná munice)… toť je vše co můžeš mít na sobě při drilech. Ostatní věci jako batohy apod. se neřeší, ty by byly jako první na zemi… Všeho všudy máš na sobě do těch 25 kg při ostré srandě…

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#102 7. 3. 2011 19:26
gallac : To jsou ty rybáři když se zeptáš na vandr odpovědí Jo ušel jsem deně přez 40km a bagl jsem měl tak 50kg a pak zistíš že deně to bylo tak 6 km a bagl měl tak 20, 25 kg i s vodou na ty tři dny :-D
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#103 7. 3. 2011 21:12
Běžný to neni, tohle byl extrém, navíc sme to ještě cvičili s báglem (zkus si při skutečnym nástřelu odskočit ke stromu a shodit bágl), ale těch 11 kg, to ti závidim. Mac Gyvere.
Better dead than RED!

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#104 7. 3. 2011 21:19
Ares: a to si kde takovou blbost cvičil?

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#105 7. 3. 2011 21:37
Ares: ať už to byla obyčejná taktická, přípravy na misi nebo výcvik na misi samotné, že bych se odpoutával s batohem na zádech jsem se nikdy nesetkal, i když to bylo za pěšího přesunu…

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#106 9. 3. 2011 21:21
Nástřel při pěším přesunu. A těch 11 kg je přece nesmysl. To bys kromě plátů nemoh mít nic jinýho. Jaký máš pláty? TBO7? SAPI sou teda lehčí (přes 3 kg) TPO maj každej 4 a půl kila. To ti zbejvá 2 kg na zbytek výstroje a to bych fakt chěl vidět když kosa váží 3 kg. plnej zásobník 690 gramů, řikal si 3 palebný průměry (jeden 120 ran tj 4 magy), to máš osum a čtvrt kila na munici, celkem zatim 20 kilo. 2 litry vody sou 2 kg, samotná taktika může vážit kolik? kilo, dvě? to je 23 kilo a vem si to ještě s věcma vevnitř, baterka, nůž etc. pár granátů. Vono se to nezdá, ale ty malý drobnosti daj dohromady slušnou zátěž. Vysílačku sem zapomněl… Plus si vem spacák a podobný věci v báglu. A samotnej bágl, v něm extra munici, pončo, Při ostrý srandě budeš tohle všechno mít na sobě. Nezdá se to, díky dobrýmu báglu a zavěšení na taktice, ale když taktiku pak sundáš a pokládáš rukou, div se nepřevážíš. Věř mi, 40 kg dáš dohromady jako nic.
Better dead than RED!

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#107 10. 3. 2011 17:38
A už toho mam dost. Nemám zapotřebí skládat celou výstroj na váhu a ty asi taky ne. Hádáme se jako malý. Prostě to uzavřem tak, že každej má jinak těžkou taktiku a že boj je fyzicky náročná záležitost a vrátíme se k MREčkám. O těch se přece máme bavit, ne?
Better dead than RED!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#108 10. 3. 2011 20:51
Už tu sumíruju další info o MRE takže nepřijdete zkrátka pánové Úsměv I když myslím že Gallacovy asi tyhle recenze k ničemu nebudou, protože si je okoštoval sám Úsměv

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#109 10. 3. 2011 22:04
gallac je na českých KDéčkách :-D
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#110 11. 3. 2011 19:15
Ares: …a já už ji chtěl vážit :-) Ale rád bych ještě věděl kde si tu blbost cvičil? Běhat při nástřelu s batohem… Kde sloužíš?
[108] …brali se v Afghánistánu když se jelo někam na ven, ty naše slavné BDPčka jsou strašně neskladné a navíc ohřát si jídlo je nejjednodušší z MRE. Ale i tak jsem je neměl všechny, jen asi 5 nebo 6 druhů. vcelku dobré byly i francouzské bojové dávky potravin, které se u nás v pár kusech objevili…
[109] Ty jo, staré dobré poctivé KDéčka :-) Kdo poznal, chápe :-)

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#111 11. 3. 2011 20:40
gallac: Táta mi vyprávěl jak si místo švestek koupili švestky v rumu a slouply etiketu. Prej to bylo k nerozeznání Úsměv Po pravdě řečeno docela se zamýšlím nad tím že o MRE vytvořím nějaký ucelený článek, myslím že by to mohlo být zajímavé nejen na tomto foru. Taková zajímavost u MRE je že je dělají míň slané. Podle mě je to proto aby vojáci používaly přiloženou jodizovanou sůl, aby do sebe dostaly potřebnou dávku jódu.

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#112 11. 3. 2011 21:41
Pavel: taková šikovná recenze o MRE by neuškodila Úsměv časem klidně i o KDP.zajímalo by mě jak KDP chutná ale asi bude MRE lepší co.
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#113 11. 3. 2011 23:08
milda: Tím si nejsem úplně jistej… MRE je co do vybavenosti lepší. Jsou tam fajn mlsky a doplňky, ale ty hlavní jídla mi připadají takový trošku na jedno brdo. Oproti tomu variabilita českých BDP je dost omezená a nedovedu si představit že by s ní museli vojáci vydržet dejme tomu 14 dní.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#114 12. 3. 2011 10:28
Pavel: Hlad je nejlepší kuchař ;-) a mnohdy je takovej gulášek lepší než kuře alá bažant z MRE.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#115 12. 3. 2011 10:57
Administrátor: Nenech se mílit. Hlad je sice nejlepší kuchař, ale pokud by jsi jedl po určitou dobu jen jednu potravinu, mohlo by se stát že si na ní vypěstuješ alergii.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#116 12. 3. 2011 11:07
Pavel: Jsem člověk bez alergií. Nevím jak to může s tou alergií na stejné jídlo ale na pivo se to nevstahuje Úsměv
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#117 12. 3. 2011 11:40
gallac: Kde sloužím ti neřeknu. Používám TOR abych se ochránil před pronásledováním případné totalitní vlády (ke které to zdárně směřuje). Pokud ale prozradím tak osobní a identifikující údaj, tak je anonymita v …
[116] Přesně přesně. To že máš jídla plný zuby ještě neznamená že ti škodí. Každopádně alespoň trochu rozmanitá strava je dobrá věc jak pro morálku tak pro zdraví. A budeme muset být zdraví a silní jestli chceme přežít (pokud se něco stane).
Better dead than RED!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#118 12. 3. 2011 12:13
Alergická reakce se může rozvinout i u zcela zdravého jedince. Tohle by jste neměli podceňovat. Dokonce i přes rozmanitost MRE není doporučeno se jimi stravovat déle jak měsíc.

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#119 12. 3. 2011 13:11
Pavel: To po dobu co jsi v krytu stačí. Koli že mají různých menu? 24?
Better dead than RED!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#120 12. 3. 2011 13:17
Ares: Ano, 24, ale docela dost z toho chutná furt stejně Úsměv

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#121 12. 3. 2011 13:26
:-D ale v jednom balení je jen dvanáct balíčků ne ?
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#122 12. 3. 2011 13:36
Oppenheimer: V jedný krabici ano.

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#123 12. 3. 2011 13:44
JJ pak to sedí
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Lucie Maresova
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 1
#124 15. 6. 2011 23:45
dobrý večer, rád bych upozornila na možnost nákupu trvanlivých potravim určených pro dlouhodobé skladování a dalšího vybavení pro stavy nouze: www.jakprezit.eu … snažíme se shop neustále doplňovat o další a další zboží, jsme „online“ teprve krátce. Tak se budeme těšit, že nás navštívíte častěji!

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#125 19. 6. 2011 17:34
Lucie Maresova: Pěkný sortiment. Škoda že ne české produkce
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#126 19. 6. 2011 17:42
To ano… a řekl bych že i zbytečně drahé. Kupříkladu purifkační tablety. Za zhruba 5 – 8 tisíc si člověk může pořídit osmotický filtr a má naprosto čistou vodu z téměř jakéhokoliv zdroje a bez potřeby chemických úprav. Jediné co mě zaujalo je trvanlivost jídel.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#127 19. 6. 2011 17:43
Pavel: pokud jsem dobře četl tak bylo psáno že minimálně 15 let
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#128 19. 6. 2011 17:47
Administrátor: Ano přesně tak… ale takovou trvanlivost už nemají nová MRE. Ty měly pouze starší která byla sušená mrazem.

AS
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 10
#129 29. 6. 2011 00:23
Pro ty co se diví, jaký energetický příjem mají američtí vojáci: Podle tabulek ČSLA měl mít každý voják denní příjem energie snad přez 20 000 kJ a příslušníci letectva snad ku 30 000 kJ. Přesně si ta čísla z hlavy nevybavím. Podobné (ale o něco nižší) normy měli i v Rudé armádě. Podle tabulek měli obránci socialismu přicházet domů řádně vykrmení, druhá věc je, že jim nejspíš valnou část prožrali a rozprodali ofícíři a zásobovači Úsměv

S.T.A.L.K.E.R
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#130 4. 7. 2011 01:13
Úsměv ja si idem spravit vlastne kdpcka (budem sa rozhodne inspirovat originalmi) Úsměv potom sem hodim zoznam potravin a fotky finalnej verzie
tu mate nejake kdp: http://www.militaryrange.com/potraviny/
inak co sa podla vas stane instantnej polievke v sacku ak ju skladujem v tme a okolo 15 stupnoch ked jej prejde trvanlivost dajme tomu o rok…neverim ze sa v nej moze nieco pokazit vsak je to iba prasok Úsměv

milda
Čestný člen CO
Příspěvků: 417
#131 5. 7. 2011 14:33
hmm,to by mě taky zajímalo. na tom se asi nemá co zkazit na těch činskejch polívkách,ne?
Dobrý protivník je nejlepším spojencem.

jaromír s.
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 59
#132 9. 7. 2011 14:03
tak sem pohledal doma ve špajzu a ty polívky v sáčku sem tam našel – jsou to jen ty hrníčkový různý druhy..
jsou prošlý tak 2–3 roky ale testovat se my to teda nechce.. máma prej jednu měla před pul rokem a byla OK.

Oppenheimer
Člen CO
Příspěvků: 350
#133 11. 7. 2011 13:47
Konzery a polívky ze sáčku ti v poho vadržej i deset let průser je v tom že nemají žádnou pořádnou energetickou hodnotu a polívky musíš zalévat vodou.
To je smutná epocha, kdy je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. Alber Einstein

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#134 29. 7. 2011 20:24
Nevím, do jakého tématu vložit debatu o trvanlivosti skladování pitné vody, tak to vkládám k trvanlivým potravinám..
Zde je zajímavá diskuze, jak skladovat pitnou vodu: např. natlakovat nerezové sudy (původně určené na pivo) pomocí CO2+ Ar (corgon), nebo přes uhlíkovy filtr obyčejným vzduchem – jedna lahev 10l plynu vydrží cca 5 let.
Poté se otvorem vloží lampa s germicidní zářivkou, a pomocí UV záření vznikne ozón, který stabilizuje pitnou vodu po velmi dlouhou dobu..

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#135 29. 7. 2011 20:49
Roman: Skladování vody je ejn oddalování nevyhnutelného, a tím je nalezení spolehlivého vodního zdroje (pramen, řeka, studna) Ano do krytu je to paráda.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#136 29. 7. 2011 23:04
Nejlepší je mít zdroj vody a čističku tak jak to mám já. Mám osmotický filtr s doplňkovými filtry, takže to co mi jde jako pitná voda je vysoce čisté.

jaromír s.
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 59
#137 2. 8. 2011 22:27
Pavel:
jaký používáš filtr??
kdes ho koupil a kolik si za něj dal?
už dlouho plánuju koupit filtr na vodu… dost mě zaujal MSR:
http://www.e-outdoor.cz/…orks-ex.aspx

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#138 3. 8. 2011 08:37
jaromír s.: U nás se dá sehnat vcelku draho, 2500 – 3000,–? Ve Státech nestojí víc jak 80$… Na druhou stranu, je certifikován standardem MIL pro americké ozbrojené složky a některé obojživelné jednotky ho mají ve výbavě (jsem si zcela jistý že byl mj. u US Marine corps…). Na survival dobrý doplněk.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#139 3. 8. 2011 11:11
Excaliburarmy má v nabídce další KDPčka.
balíček potravin KDP I.
balíček potravin KDP IV.
balíček potravin KDP V.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

gallac
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 241
#140 3. 8. 2011 12:12
Administrátor: v armádě to nikdo nechce, tak to cpout Excalibru :-D…

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#141 3. 8. 2011 13:01
[137] Zjistím a postnu. Nedělal jsem si to sám. Počáteční investice je pro dům trochu vyšší. 8–10 tisíc, ale samotná víměna filtrů na hrubé nečistoty a po nějaké době i osmozy tak drahá už není.
[140] To jsou ty dávky opravdu tak strašný?

jaromír s.
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 59
#142 11. 8. 2011 23:28
tak sem neodolal a když sem jel kolem E.A tak sem vzal jedno KDPčko na zkoušku.
4. a 5. je lepší něž první tři. přibyli navíc konzervičky tuňáka, mexické směsi a med.
jinak jídla jsou chuťově stejná jako předchozí verze…
za 150,– dostanete dost věcí kterých se i najíte… škoda jen cca. roční trvanlivosti..
kdp č.5.
Editováno: Administrátor, 12. 8. 2011 11:35

jaromír s.
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 59
#143 11. 8. 2011 23:34
proč se my nezobrazuje obrázek?
Editováno: Administrátor, 12. 8. 2011 11:37

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#144 12. 8. 2011 12:37
jaromír s.: protože musíš dát odkaz na obrázek samotný a ne na stránku s obrázkem.
Ty jsi dal tohle : http://mira-s.rajce.idnes.cz/KDP._5.#… Ale pro zobrazení musíš kliknout pravým tlačítkem na obrázek a zobrazit. pak zkopírovat adresu obrázku která je v tomto případě toto: http://img7.rajce.idnes.cz/…P1160276.jpg
U příspěvků byla provedena oprava
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

zelysy
ŠTOK
Příspěvků: 324
#145 12. 8. 2011 19:09
vyplatí se to kdyz si to pak prepoctes?

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#146 26. 8. 2011 04:47
Zdravím, tak sem dávám svůj první post, doufám, že jich bude více, zatím jsem teda ve fázi pročítání fóra (stránky mám už za sebou), docela mě MRE jídla zaujala, ale co jsem se tak koukal, tak mě docela vyděsila ta expiračka, dali by se někde sehnat jídla i s vyšší trvanlivostí? například 5 let? Samozřejmě jsem hledal, ale nic co by bylo přístupné pro českou republiku Smutný
My eyes are blind but i can see

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#147 26. 8. 2011 05:08
Tak jsem vášnivě hledal, jsou 4 hodiny ráno, takže hodně vášnivě Velmi šťastný a nakonec jsem našel.
RME jidlo
Podle výběru se jedná o echt vojenské Úsměv 24 druhů..bohužel na skladě mají jen asi 4, každopádně co mě velmi zaujalo, tak expiračka – 2015, takže objednávám Úsměv
My eyes are blind but i can see

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#148 26. 8. 2011 10:11
Jespi: jak už jsem tu psal. Hlavní jídla nejsou nic moc, ale ty věci okolo jsou docela dobrý. Nejlepší co asi bylo tak čokoládová sušenka a borůvkové müsli.

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#149 26. 8. 2011 14:55
Ale tak, my lidi z vesnice jsme zvyklí jíst všechno, každopadně bych to rozhodně nebral, jako hlavní zdroj obživy, na to mám konzervy a zavařované věci, každopádně, jsem nakoupil 6 kusů od každého co tam mají, s tím, že pojednom vyzkouším, tak jsem dám také pojmy a dojmy Úsměv
My eyes are blind but i can see

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#150 26. 8. 2011 16:15
Jespi: jinak jak už to tu bylo rozebráno – jedno MRE není míňeno jako jídlo na jeden den, ale jako jedna potravinová dávka. Našinec by vyšel asi se dvěma na den. Vojáci dostávají tři.

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#151 26. 8. 2011 16:41
Ja vím, to jsem samozřejmě četl, já sám osobně jsem zvyklý jíst málo, mám asi 67 kilo při 186cm a nemám problém sníst třeba jedno jídlo za den, při Kalorické hodnotě MRE, by se hodili sníst 2 za den, každopádně jak jsem psal, pro mě by MRE nebyly hlavním zdrojem obživy, mám připravené konzervy a zavařeniny, takže bych svůj " Přežívací den " viděl asi takhle : 1 jídlo MRE, jedna, dejme tomu plechovka hrášku, s mejma stravovacíma návykama bych takhle v pohodě vydržel jeden den. Samozřejmě to je současná situace, kdo ví, třeba bych díky vzniknutému stresu z nějaké události, která by mě dostala do mého krytu, snědl 3 kila jídla denně. A taky při cenně tohoto jídla se opravu vyplatí více konzervy, zatím jsem obědnal 30 kusů a dovolit koupit si další můžu až příští měsíc, navíc kvůli expiračce musí jídlo co 4 roky obměňovat (nebo spíše postupně obměnovat) , takže s tím určitě nepočítám jako s hlavním zdrojem obživy, spíše jako s dalším zdrojem.
My eyes are blind but i can see

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#152 27. 8. 2011 01:11
Určitě. V krytu se doporučuje kvůli radiaci více jíst, protože tělo je pak silnější. I likvidátoři v Černobylu dostávali medvědí porce, protože radiace se neptá na výmluvy, ale na sílu. A po opuštění krytu bude třeba vyvíjet spoustu fyzicky náročné práce (opevnění, zemědělství, lov, obrana a rabování).
Better dead than RED!

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#153 27. 8. 2011 03:04
Ares: Tak, tak, možná by nebylo od věci naschromáždit i potravinové doplňky určeté například pro kulturistiku, třeba si běhěm dne (kromě normálního jídla- urcitě NE jako náhražka jídla) rozpustit do vody nějaky ten protein, nebo si vzít tabletu creatinu. Tělo bude pravděpodobně vyžadovat hodně energie pro překonání psychického stresu, fyzické unavy a hlavně pro svou vlastní regeneraci.
My eyes are blind but i can see

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#154 27. 8. 2011 04:15
Doporučil bych ty creatiny žrát spíš před tím, než taková situace nastane. Vůbec investice do vlastní kondice je ta nejlepší co lze udělat. Protein je rozhodně dobrá věc a doporučuji vytvořit veliké zásoby, protože dostupnost masa a ryb bude prakticky nulová, tedy i schopnost dostat do sebe dostatek proteinů ze stravy. Ze začátku bude všechna zvěř nažraná spadu k prasknutí. Teprve až ozářené kusy odhynou, spad se vyzáří a začne se rodit neradioaktivní generace zvěře bude možné dostat maso do jídelníčku a do té doby můžete vypadat jako z koncentráku. A v takové situaci je lepší sílit než slábnout. Hodily by se hlavně doplňky na podpoření regenerace nebo zvýšení svalové síly a posílení imunity a takové, které ochrání svalovou hmotu před zpracováním na živiny. Na druhou stranu ale vytvářet v těle nové svlaové tkáně v zamořeném prostředí by mohlo (to je jen můj laický názor) uložit do těla spoustu radioaktivních izotopů, ale pochybuji že by zbyl čas na kulturistiku.
Better dead than RED!

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#155 27. 8. 2011 05:21
Hm, tak v každém internetovém obchodě s kulturistickými potravinovými doplňky, se dá s přehledem dočíst, co který doplněk znamená, v tomto případě ano opravdu proteiny, bud v prášku nebo tabletách, ochraňují totiž svalovou hmotu před strávením, jelikož tělo při potřebě energie nejdříve sáhne po zásobách cukru, poté po zásobách svalové hmoty (pokud neni chráněná) a až nakonec po zásobách tuku. Ten je totiž nejtězší pro tělo rozkládat, na regeneraci by bylo vhodné používat aminokysleiny, bohužel expirační doba těchto látek nebývá vysoká, tudíž by bylo nutné je pravidelně v zásobách obměňovat, také by se hodil sacharin (cukr) speciální typ, který se používá proti únavě po cvičení(v našem případě po těžké práci například při odstraňování závalu), dodá tělu potřebnou energii, kterou využije maximálně, takže nedochází k únavě a zároveň ani k přebytečnému ukládání, protože se tráví v ústech slinami.
My eyes are blind but i can see

Jespi
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 20
#156 27. 8. 2011 05:41
Jenom tak, abychom neplkali do větru uvedu pár příkladů, samozřejmě opravdu po katastrofě nebude čas na kulturistiku, takže zde se nemusíme zaměřovat na nějaké speciální drahé značkové výrobky, kde se cena odvyjí od desetin miligramů té či oné užitečné látky na víc. Pokud by někdo chtěl opravdu svou zásobu potravin rozšířit o potravinové doplňky, myslím, že postačí základní kusy.
Protein – Jak jsem psal, pro naši potřebu stačí levnější kusy, svůj účel ochránit svalovou hmotu splní, draží kusy obsahující větší koncentraci bílkovin, pro větší tvorbu svalů myslím můžeme nechat kulturistům.
Aminokyseliny – Aminokyseliny mají několik účinků, krom toho, že tvoří tu nejzákladnější část svalové hmoty tudíž pomáhají její tvorbě mají také funkci regenerační, doporučuji si koupit aminokysleiny v tekuté formě, které rychleji pronikají do svalové hmoty, pro naší potřebu (regenerace) se používá specialní typ BCAA
Sacharin – Jak jsem psal výše, sacharin se hodí k rychlému navracení dluhu energie našemu tělu, takže se stoprocentně využije při fyzicky náročných dnech. Tady při výběru se musí dávat bacha aby se jednal o sacharin, ne o gainer, to je kombinace sacharinu a proteinu, po jeho využívání bychom sice nebyli unavení, ale taky by nám časem narostla pěkná pneumatika. S tím „maltoxem“ , který jsem uvedl mám osobní zkušenosti ještě z dob kdy jsem pravidelně navštěvoval posilovny, a musím říct, jedna odměrka rozpustit do mléka a nikdy se mi nestalo, že bych padnul na hubu totalne vyčerpaný.
My eyes are blind but i can see

Ares
ŠTOK
Příspěvků: 372
#157 27. 8. 2011 23:33
Na internetu čtu, že mají veliký vliv na regeneraci a ochranu svalové hmoty. Jsou tak účinné (BCAA jsou tři aminokyseliny), že se používají u lidí léčících si rakovinu a AIDS, aby neztráceli svalovou hmotu v důsledku léčby jako Steve Jobs. To by mohla být naše situace. Jídla jak v koncentráku, velká zátěž a ozáření udělaj své.
Better dead than RED!

Mira Misar
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 2
#158 13. 9. 2011 15:50
čau,
k mre
sám sem jich snědl už hafo a dřív sem je kupoval po bednách. Teď amíci začali dělat celodení. Nejsou balený v hnědym pevnym obalu, al v průhleden folii. Ta podstatně míň vydrží, ale je v nich víc jídla a oproti klasickýmu jsou jenom o pár korun dražší (posledně sem je kupoval za 150 a normální za 110). K hlavnímu jídlu, sám mam rád například chicken with dumpligs (kuřecí kouksy s těstovinovýma nokama v omáčce) pohledem to vypadá jak blitky, ale chutá to dobře Úsměv. A nesnášim beef enchliada to je kus masa obalenej v omáčce a jako příloha fazole. Bejvají tam různě upravený masa, nebo směsi a nebo vegetariánský těstoviny, Vesm,ěs se to dá jíst a když ne, tak tabasco to vylepší Úsměv Přílohy k jídlu jsou následující, rýže(musí se ohřát, jinak je to hnus), rozmačkaný fazole (já nejim fazole obecně Velmi šťastný takže pro mě hnus), torilla (ujde ale rozpadá se, takže se přikusuje), brambory (mají konzistenci hustější bramborové kaše, docela ujdou). K některým jídlům nejsou přílohy. Dále tam bývají crackery nebo toastový chleba oboje se dá jíst. K tomu je jam (jablečný, jahodový, borůvkový, grepový), sýr (obyč, jalapeňos, se slaninou) a burákové máslo. Pak se tam dá najít ovoce, buď kompot (kousky ovoce ve sladkém nálevu, nebo jablečná dřeň, a nebojablečná dřeň se skořicí. Všechno z toho se dá jíst. Dále se v některých mre dá najít zákusek, je to koláč, nebo buchta. všechno na sladko, s různými příchutěmi, našel sem tam něco jako perník, nebo buchtu s citronovou příchutí, nebo pečený koláčky s oříškama a skořicí (je to tvrdý a suchý,, ne jako klasický český koláče) až na to poslední jmenované je to docela dobrý. Pak tam bejvá různý zobání alá rozinky, oříšky, nebo slaný tičinky, něco jako nachos, čokoláda, energetický tičinka (hnus), a sušený maso (nic moc). Všechno až na víše jmenované se dá jíst, i když jednou jsem narazil na slaný buráky s rozinkama … tak to sem si řikal kterej kok*** to vymejšleš :-D Pak tam jsou nápoje, různé ovocné nebo punče, poslední věcí je balíček s příslušenstvám tam je tabasco, káva, cukr, sušená smetana, sůl, papírové kapesníčky, vlhčené ubrousky a zápalky. A pak by jsme málem zapoměl na ohřejvač (zelený pytlík, naleje se do něj trochu vody/moči a dá se do toho zabalené jídlo a za 15 minut máte ohřáto) a lžíce na snězení. V případě zájmu můžu vše nafotit Úsměv
k českým kdp
chuť hlavního jídla je dobrá
zbytek je nanic, cracekry trvdý jako dlaždice, neni jak to ohřát ani nic … já jsem měl dvě a už by jsem to nebral

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#159 14. 11. 2011 21:28
České řešení! Zajímavé! http://www.s-gear.cz/
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#160 14. 11. 2011 22:32
Administrátor: Drahý až hrůza… radši bych si to poskládal sám za setinu ceny :-D

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#161 15. 11. 2011 19:10
[160] Po přepočtu na jídlo, ano je to předražené :-) každopádně zajímavé
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Ivan Krajcirik
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 1
#162 13. 3. 2012 00:50
Prečítal som si celú tému, ktorá ma zaujala a trvale zaujíma, pretože to čo plazivo prichádza je hlad. Ľudia sú učičíkaní plným supermarketmi, ale si neuvedomujú, že tieto obchody v prípade chaosu vydržia max 24–48 do úplneho vyrabovania. Som v kategórii tých starších /60/ a mám určité životné skúsenosti. Pri uchovávaní potravín je zaujímavé používať „ozonátor“…prís­troj, ktorý produkuje ozón, ktorý nahradí napr aj sterilizáciu medicínskych inštrumentov…zabíje všetky bakterie, choroboplodné zárodky, odstraňuje pachy…v koncepcii prežitia by nemal chýbať…je tam problém elektriny…ale v koncepcii prežitia by nemal chýbať ani zdroj…mám toho podstatne viac, ale nechcem tu „otráviť“ diskusiu mojim mudrovaním…

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#163 13. 3. 2012 08:18
Ivan Krajcirik: Ozoner je vhodný pouze na delší skladování vody, což spolehlivě zajistí prostředky typu Katadyn Micropur bez elektřiny. Na choroboplodné zárodky je zase desinfekce v 5-ti či 10-ti litrových kanystrech, kterou by měl mít prepper či nukleární survivalista v zásobě.
Obávám se, že vše, co obsahuje mikroprocesor, není strategické, pouze luxusní doplněk. Sám jich pár mám, ale v záloze je vždycky ekvivalent neelektrický.
Jak souvisí ozonér s potravinami? Dle mého je dost drahá položka, kterou je lepší investovat do mechanické filtrace vody a do potravinového účtu.. Jak je to velké či mobilní?
Nejúčinnější pro skladování potravin, luštěnin a obilovin je buď absorbér kyslíku nebo suchý led, vše společně s desorpcí vlhkostí pomocí balíčků silikagelu.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#164 14. 3. 2012 07:44
Ivan Krajcirik: Svými radami nikoho neotravujete, pokud chcete, napište vše co doporučujete, vaše metody a způsoby. Od toho tu fórum je. Každopádně Vítejte na fóru
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

lajka6
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#165 17. 3. 2012 12:22
Roman: Koukal jsem na ty absorbéry a suchý led, ale praktické zkušenosti s tím nemám. Jak to provést? Dejme tomu, že vezmu 30l barel a budu v něm chtít uchovat žito, oves nebo fazole. Chápu správně, že po naplnění nahoru položím suchý led, počkám až se odpaří, ten mi tíhou vytlačí vzduch, pak nahoru dám silikagel a absorbér vzduchu, uzavřu a hotovo?
Kolik suchého ledu na ten barel potřebuji? Kolik silikagelu a jaký absorbér? Odolá barel průniku vzduchu nebo ho musím ještě nějak utěsnit (napadá mě vosk nebo nějaká folie)? A kde suchý led, silikagel a absorbéry kupuješ (abych nemusel brát nějaké ohromné balení)?

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#166 19. 3. 2012 11:22
lajka6: Zatím jsem ve fázi příprav. Máme nakoupené dva 50 l barely, tzv. vodácké, se širokým hrdlem. Těsnění mají vnitřní a pak samotný uzávěr. Minulý týden jsme nakoupili nové zásoby na uskladnění, vesměs suché či konzervované potraviny, takže silikagel nepotřebuji. Suchý led plánuji koupit v Technoplynu v Praze, zhruba 1kg (0,5kg/ 50l barel). Podle zkušeností maminek, co si suchým ledem zdobí dorty dětem na slavnosti, jej lze normálně koupit i dvě hodiny před použitím. Jen je třeba v autě za jízdy větrat a mít box, dá se koupit i na místě.
Absorbér kyslíku tím pádem také neplánuji. Utěsnění uzávěru barelu podpořím balící fólií v PE v rolích – chrání proti zemní vlhkosti. Vosk mi přijde drahý, nevím, jaký typ chceš použít, aby buď nepopraskal, nebo jedna včelí plechovka vyjde přes 200Kč. Taková, co se impregnuji kožené boty.
Čekal jsem na oteplení, abych barely zakopal. Oteplení přišlo, ale týden jsem se léčil z chřipky, a teď zase přišly starosti se zahrádkou.
S manželkou jsme vyhlédli dvě lokality, na nahlížení do katastru si ověřili, že jde o obecní lesní pozemky. Dost často sousedí se soukromými.
Silikagel plánuji spíše na obilí, ale čekáme až po sklizni, ani nemáme ještě vybrané zemědělské družstvo a mlýnek na ruční mletí – ceny se pohybují kolem 5.-6.000Kč.

lajka6
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#167 1. 4. 2012 18:07
Roman: Díky, chystám se také vyzkoušet. Snad v tomhle roce :-?. Pak napíšu praktické zkušenosti. Jediné co nechápu je zakopávání barelů. Není lepší mít to doma?

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#168 1. 4. 2012 20:54
lajka6: V případě rabování či konfiskace, ti alespoň něco zůstane.
Genocida lidí na Ukrajině
Smějeme se s Pepíčkem – Zásobování

lajka6
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#169 7. 4. 2012 17:12
Zajímavá myšlenka a historie. Docela přesvědčivý důvod.

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#170 6. 9. 2012 17:52
Začínám uvažovat o jídlo na cesty, nejlepší kandidát, který chci brzy vyzkoušet na celodenním výletě s dětmi je AdventureMenu. Porce je půl kila, vč. přílohy, není nutno nosit vodu, max. stříknout štamprli 40ml pro samoohřev.
Vydrží, a teď to pro mne nejdůležitější: 24měsíců při pokojové teplotě do 30°C, a ohřeje se to samo, aniž bych nosil vařič a ešus.
Takže kandidát do evakuačního zavazadla.

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#171 7. 9. 2012 13:19
Znovu se vracím k zavařování masa do konzerv, nyní s 5-ti letou zárukou, skladované při pokojové teplotě.
Při pročítání informací z hygienických stanic, je nejčastější otravou z jídla botulotoxin při domácím zavařování masa. Důvodem je to to, že spóry, které produkují zmíněný jed, lze bezpečně zničit až při teplotě 120°C po dobu 2–3minut.
V domácích podmínkách lze zavařovat pouze opakovaně, tj při 100°C, a za dva dny znova.
Ale skladování takto zavařených masových konzerv je nutné do +10°C a doporučuje se spotřebovat do dvou měsíců. Takže žádné dlouhodobé MRE.
Existuje řešení, pracuji na tom, ale je to náročné. Nejdříve je nutné mít strojek na uzavírání konzerv. Již se nevyrábí, pouze sem tam se nalezne v bazaru, cena kolem 3.-5.000Kč..
Další důležitou položkou je autokláv. Průmyslový stojí statisíce, domácí neseženete. Až na jedinou vyjímku, a tou je dovoz z Ukrajiny. Stojí kolem 2000 hřiven, tj. 4.800Kč.
A právě autokláv zaručí dlouholeté skladování masa, neboť bezpečně zlikviduje spóry.
Už mi chybí jen elektrický autokláv. Nejedete někdo na Ukrajinu?

Tomáš
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 102
#172 9. 9. 2012 16:07
můžu se zkusit optat kámoše jestl by nebyl schopný to dovézt ale zaručit to nemůžu
Přátelé, co Vám povim... Viděl jsem hada srát... žábu bušit pěstí do skály... koně zvracet v barvách francouzský trikolóry... dokonce jsem viděl i stíhačku couvat... Ale todleto, to jsem teda ještě neviděl !!!

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#173 10. 9. 2012 10:55
Tak mě napadlo, že riziko nebude až takové, protože při tepelném opracování potraviny se oné teploty 120 stupňů dosáhnout může (obvzlášť při pečení masa) a pokud by se při následné konzervaci dodrželi přísné sterilní podmínky (řádně vyvařené sklenice, zamezení dotyku sklenic holou rukou) je riziko kontaminace naprosto mizivé.

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#174 10. 9. 2012 11:03
můžu se zkusit optat kámoše jestl by nebyl schopný to dovézt ale
zaručit to nemůžu
Děkuji Tomáši, dnes se mi ozvali, pošlou ho autobusem.

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#175 10. 9. 2012 11:34
Ještě ten autokláv nemám, ale dnes jsem ho objednal.
Už se na něj těším, ale mám trochu obavu o první testování. Nerad bych, aby mi bouchnul v paneláku na sídlišti.
Hledám, zda-li je někdo ochotný se mnou autokláv otestovat, o víkendu, někde na u něj, na samotě u lesa, kde je pitná voda, kuchyňské nádobí a elektrika. Když tak vodu přivezu v kanystru, nebo ji přefiltrujeme.
Oba přístroje, zavírač i autokláv přivezu autem, k tomu i plechovky s víčkem. Vepřové a hovězí maso koupíme čerstvé, plus vazelínu na ošetření plechovek po zavaření.
Na oplátku zavaříme i masové konzervy pro dotyčného, za úhradu plechovek (15Kč/ks).
Do konzervy o objemu 1 litru se vejde cca 0,8kg masa. Autokláv je na 14 plechovek.

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#176 12. 9. 2012 19:58
Roman: Výborně pak referuj ;-)
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#177 16. 9. 2012 17:24
Ukrajinu jsem zrušil, neboť nereagovali na požadavky kvality zpracování. Naštěstí jsem objevil pravý americký atomový autokláv, který nepotřebuje elektřinu a je odolný vůči EMP :-)
Skoro polovinu ceny sežrala lodní doprava, ale už je na cestě. Za získání jeho existence děkuji tomuto webu
Už se těším na opravdu trvanlivé konzervy, co vydrží min. 5 let.

lajka6
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 27
#178 7. 5. 2013 21:59
Roman: Romane, jsi s tím americkým autoklávem spokojen? Viděl jsem před časem někde na internetu, že nemůžeš dosáhnout dostatečné teploty. Už jsi vyřešil? Jaké máš zatím zkušenosti s provozem?

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#179 14. 5. 2013 17:24
lajka6: Jeminkote, to jsem netušil, že je člověk tak lehce dohledatelný :-)
Přivázal jsem drátem na přetlakový ventil klasickou polévkou lžíci, a dosáhl jsem stabilní teploty kolem 130°C.
Lžíce přidá pár gramů, a to bohatě postačí na zvýšený tlak a ten pimprlík neposkakuje. Dokonce lze pak zavařovat i ve sklenicích, a neutíkají paštiky ze sklenic, protože nedochází k výkyvům tlaku.
Včera jsem ochutnal zavařené vepřové maso ve sklenici, co je ve špajzu v paneláku už půl roku při pokojové teplotě a po otevření bylo krásně voňavé.
Jen je potřeba obsah ve sklenicích nechat vychladnou a neupouštět tlak, jinak obsah ze sklenice uteče dovnitř hrnce. Většinou zavařuji cca hodinu navečer a do rána nechám vychladnout.

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#180 14. 5. 2013 17:55
Zrovinka včera manželka říkala, abych si nebral zavařené hovězí v plechovce (už máme jen tři kusy v litrových plechovkách), ale vepřové ve sklenici (taktéž litr objem).
Prý pro případ, že bychom museli někam odjíždět na rychlo, (nebo na dovolenou), tak v plechovce je to lépe přenositelný.
Proč to píšu: už nám se ženou přešlo do krve, že stabilní svět nemusí být dlouho stabilní..
Plánujeme na podzim znovu zavařovat, tentokrát si chceme koupit půlku prasete z jatek a celé zužitkovat. Naši známí to letos v únoru dělali, a je to na celý den práce v kuchyni.
Letos (vlastně vloni) před zimou jsme nakoupili zásoby jídla tak, aby nám vydrželi celou zimu. Prostě jako předkové, když nebyly supermarkety. Nejsme přehnaně katastrofičtí, jenom chceme být trošku nezávislí na každodenním nakupování.
Další věc, nakupujeme čerstvě podojené kravské mléko, 2× týdně po 2litrech za 10Kč, zchladíme v lednici a pijeme. Už ani nesterilizujeme, získali jsme za tu dobu protilátky :-) Manželka už běžně dělá jogurty a tvaroh, včera dokonce trochu másla, a hned to zmizí. Chleba už půl roku pečeme domácí, z kvásku. Dobré brambory ze statku, 10kg za 80kč. Žádný fairtrade, či podobné zhovadiny, ale normální podpora starým lidem.

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#181 14. 5. 2013 18:30
Mě tak napadlo… myslíte že by se dalo zavařovat maso v papiňáku?

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#182 15. 5. 2013 10:25
Pavel: Zkus to vygooglit, hodně lidí se už na to ptalo..
Někteří praktici (či teoretici, nevím) dávají konkrétní vzorce: kolik tlaku (teploty) potřebuješ, tak velkou nebo malou dírku vyfrézuj do ventilu, případně jenom víc zatíží přetlakový ventil. Ale nevím, zda-li mají zpětnou kontrolu o skutečné teplotě a tlaku, např. tlakoměrem.
V běžném papiňáku je cca 110°C. U některých dražších (2.200Kč) je dvoustupňový tlak 0,65 a 1,05 bar, což je údajně teplota až 130°C. Američani zase mají své tlaky v librách: 5lb=107°C, 10lb=113°C, 15lb=118°C.
Můj používaný tlak je odhadem 25lb=130°C

Roman
Čestný člen CO
Příspěvků: 286
#183 15. 5. 2013 10:38
Konkrétní návod na papiňák http://chramst.blog.cz/0703/papinak-teplota

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#184 9. 6. 2013 23:57
Na facebooku jsem narazil na zajímavou věc, která by stála za zvážení jako nouzové dávky potravin.
NRG-5

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#185 12. 6. 2013 00:41
Pavel: mě to docela zaujalo, ale nějak nechápu to dávkování, kolik „tycinek“ by měl mít člověk na den, nebo jinak, kolik by měl sníst té směsi?
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#186 12. 6. 2013 09:31
Snork Snorkovič Snorkov: Teoreticky by to měl být jeden balíček jako nouzová dávka pro dva lidi na jeden den dřepění v krytu, nebo jeden balíček na den a osobu při velké fyzické zátěži.

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#187 12. 6. 2013 21:23
Pavel: takže pro ty uplně blbé, 250g při malé zátěži, 500g při velké zátěži?
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#188 12. 6. 2013 21:51
Pavel: Nouzovka ano, náhrada stravy nikoliv. Maximálně na týden, žaludek by si odvykl přijímat normální potravu pokud by se tím člověk živil dlouho.
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#189 13. 6. 2013 20:22
Snork Snorkovič Snorkov: jj přesně tak…
[188] Proto jsem taky psal jako nouzová dávka. Z něčeho takovýho musí bejt docela solidní zácpa Úsměv

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#190 16. 7. 2013 02:24
Co říkáte na tohle: www.s-gear.cz/…-72-Hour-Kit
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#191 16. 7. 2013 19:48
Snork Snorkovič Snorkov: že je to všechno bezmasý Úsměv

Medometčík
Čestný člen CO
Příspěvků: 120
#192 19. 7. 2013 15:58
Snork Snorkovič Snorkov: Je to vážne schopné vydržať 25 rokov?

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#193 20. 7. 2013 15:15
Medometčík: v USA je PostApo docela dlouhodobě oblíbená „zábava“ a tak měli dost času vyvinout něco funkčního. Ale těžko říct, proto se ptám tady :-)
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Administrátor
Hlavní štáb CO
Příspěvků: 2039
#194 20. 7. 2013 22:10
Snork Snorkovič Snorkov: Divíš se? S jejich civilní obranou jim nic jiného nezbývalo než se přizpůsobit.
Editováno: Administrátor, 20. 7. 2013 21:11
"Z předložených výsledků je zřejmé, že ochranné prostředky, jsou-li správně skladovány a ošetřovány, ponechávají si své původní funkční vlastnosti i nad rámec své skladovací doby." Závěr studie použitelnosti PIO z roku 2010

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#195 25. 10. 2013 22:03
Prý jsou americké MRE ozářené kobaltem a tak vydrží až 30 let. Co je na tom pravdy?
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#196 26. 10. 2013 12:05
Snork Snorkovič Snorkov: V současnosti už ani zdaleka nemají takovou trvanlivost.. ale co vím, těch 30 let bylo hlavně proto, že se používalo sušení mrazem… nicméně sterilizace ionizujícím zářením se taky může používat, to není na závadu věci.

Snork Snorkovič Snorkov
Čestný člen CO
Příspěvků: 187
#197 26. 10. 2013 12:26
Pavel: takže jak dlouho bys typoval, že se současné MRE dají jíst?
"Now, I am become Death, the destroyer of worlds."

Pavel
Čestný člen CO
Příspěvků: 603
#198 26. 10. 2013 23:28
Snork Snorkovič Snorkov: Tak garantovaná trvanlivost je tuším v současnosti pět let… Odhadl bych, že ještě rok po té to bude bezpečné… dýl by záleželo na tom jaká složka MRE to je. Dehydratovaný položky jako je třeba müsli s mlékem a suchary budou jedlý i po deseti letech, ale třeba sýrovou pomazánku, nebo hlavní pokrmy bych si asi po delší době už netroufl konzumovat… důležitá je senzorická kontrola. Jestli obal není porušený, nafouklý, jestli nemá jídlo jinou barvu, nebo jinou vůni a samozřejmě i chuť.

Jakub Kajzar
Neaktivní diskutér
Příspěvků: 8
#199 17. 3. 2014 21:07
Tady je pár odkazů na trvanlivé potraviny: http://www.e-armyshop.cz/…in-us-detail http://www.s-gear.cz/…ve-potraviny http://www.alfatactical.cz/…tycinek.html

http://survive-ability.cz

3MRE aneb trvanlivé jídlo Empty Re: MRE aneb trvanlivé jídlo 13/12/2017, 21:19

ffoxik


Čestný člen
Čestný člen

Podařilo se mi sehnat dvě celodenní britské dávky ORP. Jak budu mít chvilku, můžete se těšit na fotky a zhodnocení Úsměv

Administrátor

Administrátor
Administrátor
Administrátor

Tak jsem opět koukal na jednoduchý pemikan od pana Chlíbka a napadlo mě že si ho člověk ani nemusí dělat. Obsahem je to skoro to samé jako Piknik, Jesenka nebo Salko (mléko, tuk, cukr). Což mi v hlavě evokuje že taková velká Jesenka v batohu je celkem dobrá možnost jak nouzově tišit hlad nebo nahradit jedno jídlo. Kompaktní, chutná, trvanlivá, dá se znovu uzavřít (kromě Salka) a dokonce může nasytit i vaše malé dítě (viz OBČASNÍK).
Při kombinaci s Ensure plus nebo Nutridrinkem a čistou nezávadnou vodou se dá nouzově řešit celý den.
Co vy na to pánové?

http://survive-ability.cz

Ezekyl

Ezekyl
Čestný člen
Čestný člen

Trochu si zahrobničím v přenesené diskuzi - ale dostal jsem příležitost vyzkoušet výše zmíněnou nouzovou stravu NRG-5.

NRG-5:

Baleno v papírové krabičce a tuhém "stříbrném" vakuovém obalu. Tento obal působí velmi odolně. Příjemným zjištěním bylo, že po rozbalení vakuového obalu (který ganartuje trvanlivost 20 let) jsou jednotlivé "dávky" ještě baleny v průhledném sušenkovém obalu, takže nemusí být zkomzumováno okamžitě celé balení - troufnu si tvrdit že pár dní může být postupně zpracováváno bez jakéhokoliv rizika či degradace.

Samotná potravina je dodávána formou lisované sušenky. Chuť mdlá přechází po chvíli "žvýkání" do příjemně nasládlé. Lehce se kouše a drolí. Navzdory tomu, že jde o sušinu, nevyvolává pocit žízně. Kombinace příjemné konzistence a chuti velice pozitivně zlepší náladu.

Velice pozitivně hodnotím test dětmi, které si bleskově "sušenky" oblíbily - oproti sucharům, které jednoduše neprošly.

Lze jíst rovnou "nasucho" - nebo lze velmi snadno s pomocí čisté vody přeměnit na poměrně chutnou směs lehce podobnou hutné ovesné kaši. Kaše může být podávána teplá i studená (testovány obě varianty). Kaše přímo vybízí k obohacení nějakým ovocem (sběr čerstvého, sušené, kompotované) a tato varianta chuťově dalece předčí prodávané ovesné či krupicové kaše.

V surové suché variantě mi představa krabičky pro dva lidi na den přijde nekomfortní, ale v podobě kaše, kdy sušina významně nabobtná bych to jako problém neviděl.

Překvapivě spolehlivě zasytí, obvzlášť ve formě kaše. Na stravě jsem byl dva dny při normální lehké denní zatěži a neměl jsem pocit hladu, naopak u kaše mi část denního přídělu zbyla. Zatímco klasické suchary mne po třetím jídle "vadily", zde jsem tento problém neměl. Během a po dvoudenním testu nebyly zaznamenány žádné problémy trávicího traktu (po MRE nebo konzerované stravě mívám lehkou, ale nepříjemnou běhavku).

Celkově hodnotím velice pozitivně, v rámci své kategorie "nouzová potravina". Je nesmysl toho koupit paletu na osobu a představovat si, jak je člověk zásoben na měsíce v úkrytu (tzv. americký styl) - ale jednodenní nouzovka do auta, tří až pěti denní dávka na osobu do domácnosti, chaty, úkrytu či "kešky". Počítal bych krabičku na osobu/den, s vědomím, že lze v opravdové nouzi počítat krabička na osobu na 2 dny.

Z našeho NBC pohledu (21dní) jako obohacení a železná zásoba. Výdrž 20 let omezuje nutnost "rotace" zásob.

P.S. : Budu pořizovat určitě do rodinného auta, krásně se vejdou pod sedačky vedle petek s vodou, roličky toaleťáku a autoatlasu.

Balení se bez papírové krabice "vejde" k pl. masce a MOFu do pouzdra/mošny na masku - ale pak už tam vleze maximálně půl-litrovka vody a bude to napnuté k prasknutí.

Sponsored content



Návrat nahoru  Zpráva [Strana 1 z 1]

Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru