You are not connected. Please login or register

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...

Goto down  Zpráva [Strana 1 z 1]

Snork86

Čestný člen
Čestný člen
Co říkáte na nože/kleště Leatherman? Stojí to za to?
Se švýcarským nožem se taky dá hodně pořídit, ale spíš se pohybuji ve městě, přesněji v elektrorozvodnách a tak podobně, tam mi nějaký ten Leatherman přijde jako užitečná věc.

Ezekyl

Čestný člen
Čestný člen
Snork86 napsal:Co říkáte na nože/kleště Leatherman? Stojí to za to?
Se švýcarským nožem se taky dá hodně pořídit, ale spíš se pohybuji ve městě, přesněji v elektrorozvodnách a tak podobně, tam mi nějaký ten Leatherman přijde jako užitečná věc.

Leatherman je jedna z top, ne-li zcela nej, značek (nejen) multitoolů. Koupí Leathermana se tedy nic zkazit nedá, vyjma peněženky. Existuje obrovská paleta mnohem levnějších výrobců, kdy často člověk oželí jen dobrý pocit ze značky. Na druhou stranu Leathermana bych klidně koupil po netu, model jiných výrobců bych si potřeboval raději osahat. Tolik asi ke značce

Multitool kleště obecně mají oproti "švýcaráku" - a to jsou právě kombinované kleště. Osobně nosím dvě velikosti - klíčenkového "mrňouse" (délka cca 6 cm ve složeném stavu) - a plnohodnotnou velkou variantu (délka 12 cm ve složeném stavu). Už jsem potřeboval i oba najednou - tvaroval jsem konec 1,8mm drátu do potřebného tvaru (bez kleští celkem chuťovka). Menší varianta nabrala největší body při odemčení zapmčených dvěří zbytkem zlomeného klíče v noci za padající omrzlice (opět přeji hodně štěstí bez kleští). Větší je se mnou již 15 let a až na ulomenou špičku čepele z jedné z rukojetí je stále ve formě (a díky robustnosti již několikrát posloužil i jako kladivo, dá se rozložit do 25cm dlouhé kovové hranaé "tyče").

Nicméně multitool kleště neberu jako náhradu "švýcaráku" - ten nosím taktéž. Stejně jako Victorinox neberu jako plnohonotný zavírací nůž - od toho mám Opinel.

Nakonec ale i jednu výtku - multitooly i švýcaráky nejsou (většinou) izolované - tedy na vytažení živého drátu (fáze) ze svorky lze zapomenout (a nebo naopak s notnou dávkou štěstí vzpomínat celý život :-) ). Samodomo izolace je komplikovaná - protože v rukojetích se nachází další nástroje. Naštěstí jsem nikdy nepotřeboval, ale většinou mám někde po kapsách či v batohu elektrikářskou pásku, kterou bych asi v nouzi největší dokázal "odizolovat".

Návrat nahoru  Zpráva [Strana 1 z 1]

Povolení tohoto fóra: