Survive-Ability
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...

4 posters

Goto down  Zpráva [Strana 1 z 1]

Snork86

Snork86
Čestný člen
Čestný člen

Co říkáte na nože/kleště Leatherman? Stojí to za to?
Se švýcarským nožem se taky dá hodně pořídit, ale spíš se pohybuji ve městě, přesněji v elektrorozvodnách a tak podobně, tam mi nějaký ten Leatherman přijde jako užitečná věc.

Ezekyl

Ezekyl
Čestný člen
Čestný člen

Snork86 napsal:Co říkáte na nože/kleště Leatherman? Stojí to za to?
Se švýcarským nožem se taky dá hodně pořídit, ale spíš se pohybuji ve městě, přesněji v elektrorozvodnách a tak podobně, tam mi nějaký ten Leatherman přijde jako užitečná věc.

Leatherman je jedna z top, ne-li zcela nej, značek (nejen) multitoolů. Koupí Leathermana se tedy nic zkazit nedá, vyjma peněženky. Existuje obrovská paleta mnohem levnějších výrobců, kdy často člověk oželí jen dobrý pocit ze značky. Na druhou stranu Leathermana bych klidně koupil po netu, model jiných výrobců bych si potřeboval raději osahat. Tolik asi ke značce

Multitool kleště obecně mají oproti "švýcaráku" - a to jsou právě kombinované kleště. Osobně nosím dvě velikosti - klíčenkového "mrňouse" (délka cca 6 cm ve složeném stavu) - a plnohodnotnou velkou variantu (délka 12 cm ve složeném stavu). Už jsem potřeboval i oba najednou - tvaroval jsem konec 1,8mm drátu do potřebného tvaru (bez kleští celkem chuťovka). Menší varianta nabrala největší body při odemčení zapmčených dvěří zbytkem zlomeného klíče v noci za padající omrzlice (opět přeji hodně štěstí bez kleští). Větší je se mnou již 15 let a až na ulomenou špičku čepele z jedné z rukojetí je stále ve formě (a díky robustnosti již několikrát posloužil i jako kladivo, dá se rozložit do 25cm dlouhé kovové hranaé "tyče").

Nicméně multitool kleště neberu jako náhradu "švýcaráku" - ten nosím taktéž. Stejně jako Victorinox neberu jako plnohonotný zavírací nůž - od toho mám Opinel.

Nakonec ale i jednu výtku - multitooly i švýcaráky nejsou (většinou) izolované - tedy na vytažení živého drátu (fáze) ze svorky lze zapomenout (a nebo naopak s notnou dávkou štěstí vzpomínat celý život :-) ). Samodomo izolace je komplikovaná - protože v rukojetích se nachází další nástroje. Naštěstí jsem nikdy nepotřeboval, ale většinou mám někde po kapsách či v batohu elektrikářskou pásku, kterou bych asi v nouzi největší dokázal "odizolovat".

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Ahoj,zkusil jsem založit ve vláknu "Rěmesla" vlákno - kovářství,tak nevím jestli to musí schválit admin,ale šupnu to i sem.
Začal jsem dělat nože,bohužel nemám kovárnu,takže vše dělám z ploten,zatím jen 14260(pružinovka),17029(chirurgická nerez),Sleipner(nástrojová ocel-lepší jak D2)(časem asi půjdu i do jiných materálů.
Síla materiálu podle potřeby a výbrus plochý i dutý...
Kalení nechávám na firmě,at když už někomu ten nožík má sloužit,tak at má ty nejlepší vlastnosti a né že se vyštípe,nebo zdeformuje fazeta či nedej bože praskne.Takže kdyby se chtěl někdo podělit o své zkušenosti(ted je nožířů jako hud po dešti=D vetšina lidí používá uhlové brusky a svěrák=D )budu rád.Používám pásovou pilu abych nespálil materiál(hlavně chirurgická ocel je náchylná k přehřátí)
Jsem schopný vyrobit asi cokoliv,od "otvítáku na tanky" až po malou kudličku na krk,teoreticky dokážu zkopírovat jakýkoliv tvar(vyrábím i repliky nožů) a z damašku(ten považuji jen za módní hit)protože je lahodící oku,můžu taky vybrousit nůž,ale už z předem vyrobené planžety.Časem asi bude i výheň,ale to vše u kamaráda v dílně.V bytě toho moc neuděláte =D
Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Noe12

Snork86

Snork86
Čestný člen
Čestný člen

Jen tak pro info, jak asi vypadají ceny?

Ezekyl

Ezekyl
Čestný člen
Čestný člen

A když jsme u toho info, jak se střenkami, vím že si je mohu dodělat/dokoupit sám, ale já osobně bych nikdy nepořídil nůž bez střenky (rukojeti).

Pro mě osobně jako zákazníka právě existence střenky na noži, nebo ještě lépe nabídka možných střenek (tvary/úchop, materiály/upevnění) dělá z šikovného nadšence, právě nožaře - protože já sháním kompletní finální produkt a nikoliv polotovar (nic proti polotovaru, bez něj by ten konečný produkt nikdy nebyl).

A hlavně špatná střenka (např. volný paracord ala stánkový prodej nožů na pouti) kompletně znehodnotí sebelepší čepel.

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Tohle jsou nože co šly na zakalení =)+ jeden z pilovýho kotouče na test tvrdosti,abych veděl,jestli jo znovu překalit nebo ho nechat tak.Polotovary nedělám,leda že by si někdo řekl. Střenky(buk,jasan-dřevo stabilizuji,vlastní mikarta ),pouzdra at z kůže nebo kydexu dělám samozřejmě k noži.
Cena je za materiál oceli,kůže(kydex) + něco na víc kvůli opotřebení brusných pásů a pilových pásu(čas si nezapočítávám,protože nejsem profík).Ocel nakupuji tady https://www.nozirske-oceli.cz/nozirske-oceli
Ve velkém neberu a firmy s hutním materiálem mě zdvořile pošlou někam,když neberu materiál po 2metrových plotnách nebo po 100kách kilogramů =D Není problém mít nůž i z RWL 34(nejlepší ocel S35VN se bohužel sehnat nedá)
Časem chci postavit i výheň a vše si dělat sám,ale je to hudba budoucnosti,tudíž v paneláku dělám jen z pásoviny.U kamoše v dílně to půjde a výhen na uhlí se dá postavit i z plechového disku na auto či ze starých peter a nebo plynovou výhen taky za nějakou tu tisícovku(šamot a ocelové plotny,ventily...)
Posílám foto.Tohle byl můj první nůž u pružinové oceli sílá 8mm(pracant)Střenky jsou měnitelné a vpravo je pouzdro na kabara BK9
Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2010
Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2013


Administrátor

Administrátor
Administrátor
Administrátor

Administrátor zdraví uživatele fóra ze "záhrobí" :-D Jsem rád že je tu relativně živo. Po skoro 2 letech mé neaktivity mě to překvapuje. Důvod mé neaktivity si ani neumím vysvětlit (Nechuť, životní krize, lenost či co. Fakt netušim) Asi jsem potřeboval odpočinek.

A teď k tématu:
Kouknu na to jak to je se zakládáním nových témat. Jinak pěkná práce, ba přímo luxusní. Uvažoval jsi o "kožených" střenkách? Víš co myslím, jen omotat silnějším pramenem kůže.

http://survive-ability.cz

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím Admine,díky za pochvalu=)Tím stylem co popisuješ jsem dělal "rukojet" u meče,prostě kožená omotávka =) Dobrá finta je i samosvařovací páska.Sice to není nikterak odolný materiál(odolá -40 až +90),ale dobře se vytvaruje na úchop,neklouže a když se zničí,snadno se udělá nová rukojet.
Jinak krizí si čas od času projde každý,to holt patří k životu.Proto se furt v nečem vrtám,vyrábím,montuju,vymýšlím...apropo,ted se chystám postavit kempingová skládací kamínka.tož až to bude hotovo určitě se rád podělím=)

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Ezekyl- no myslíš tohle?=D Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2014
Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2015

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Nožíčky po zakalení =) krásně jde vidět co je chirurgický nerez,sleipner a pružinovka =)
Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2017

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Dalsi vytvory=)

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2020

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2021

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2022

Jurij

Jurij
Čestný člen
Čestný člen

Nože - bojové, švýcarské, nářaďové...  Img_2023

Sponsored content



Návrat nahoru  Zpráva [Strana 1 z 1]

Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru